Internship @ fb

Jak se pracuje? Na čem děláš? Jak tě to baví? Už mám přes půlku internshipu za sebou (fůha, to to uteklo), tak bych už bych na to skoro mohl odpovědět.

Práce. Ilustrační obrázek. (Vyhrál jsem.)

Měsíc před odletem jsem vyplňoval takovej dotazník – jakože jaký jazyky umim, co mě tak zajímá, do jakých týmů bych nejradši. Podle toho to prý nějak přidělili a aspoň mě se trefili dost dobře. Jsem v Site Performance teamu a dělám na HipHopu – to je něco jako kompilátor PHPka, tedy jedna část kompiluje PHPko do jakéhosi bytecodu a jiná ho pak interpretuje za běhu. Pointa je, že je to rychlejší než normální Zend PHP, takže to facebooku šetří hafo serverů. Je to open-source, takže o tom i můžu mluvit ;-) a moje commity jsou vidět na githubu (ikdyž zatím ne pod mým github účtem). Trochu víc informací kdyžtak tady, nebo tady.

Programuju v C++, což se po dlouhé době psaní v C# trochu nezvyk. Asi teda preferuju víc high-level jazyky, ale když nám jde o rychlost, tak se to úplně nedá.
Nejzábavnější je pracovat s tou částí, kde se interpretuje nějaký mezikód a generuje asembler. Pokud něco nefunguje, tak to prostě nefunguje a není skoro žádný rozumný způsob, jak to ladit. Vlastně jsem nikdy nedělal nic s překladači a ani na škole jsem nic takového neměl… Je to dost sranda :-)

Kód na které dělám má ještě několik specifik. Jednak obsahuje neuvěřitelné množství maker, takže něco dohledat je často dost netriviální problém. Druhak neobsahuje téměř žádné komentáře a dokumentaci, takže buď ze záhadných zkratek člověk pochopí, co to znamená a co to dělá, nebo se musí někoho zeptat. A třeťak je v některých místech napsaný fakt příšerně – třeba tahle metoda má >2000 řádek :-) Ale tak aspoň je co vylepšovat.

Obecně mi přijde, že jsou tady všichni takoví aktivní, milí a nápomocní, ale s moc lidma se vlastně nebavím, takže obecně těžko říct. V každém případě v mém okolí je to supr. Meetingujem typicky jen 1x do týdne, což je takový pokec, co kdo dělá a jak to jde.

Sweet shop (bubble gum zmzka je dost hnusná)

A teď to nejpodstatnější: vlastně mě to i dost baví! Poprvé mám pocit, že dělám na něčem, co má smysl a je to reálně k něčemu dobrý. A je to supr pocit :) Taky je to pořád dost učení, skoro každý den objevím nějaký nový trik jak něco dělat líp, což je supr. To asi nemůže trvat úplně věčně, ale do konce internshipu mi to určitě vydrží.

Internship samozřejmě není jen o práci. Facebook pro nás pořádá hromadu muhehe, abychom se nááhodou nenudili. Ta fotka nahoře je z Intern Carnivalu, což byl večer, kdy se jiní interni mohli přijít podívat do fb a byly tam nějaké atrakce. Jinak jsme minulý víkend byli na baseballu, příští víkend jedem do Yosemitů a tak. Občas je to dobrý, a nemusím se o nic starat; občas je to takový slabší… O tom zas jindy.

Pracovní prostředí je dle očekávání parádní a nejlepší je samozřejmě jídlo. Je to trochu nezvyk – nefunguje to tak, že si člověk řekne co chce a dostane předpřipravenou kombinaci, ale jde kolem řady různých věcí a nabere si co se mu líbí. Většinou moc nedokážu posoudit co se k sobě hodí, tak si dám skoro od každého trochu :-) Dost často tu mají asijské jídlo, kterého fanoušek zrovna nejsem, ale většinou se mi podaří se mu vyhnout. Vždycky se dá jít na pizzu nebo na burger, tak to je taková jistota. Alespoň jednou za den stojí za to zajít do sweet shopu, kde maj zmzliny a různé zákusky. V mini-kuchyňkách jsem onehdá našel i americkou verzi Cini Minis, takže už mi ke spokojenosti chybí jen normální pečivo na snídani. Tady vždycky mají brambory, slaninu, párky, vajíčka a takové věci. Případně jsou tam takové americké housky, nebo si člověk může udělat vafli ve vaflovači. Ale nějaké sladké pečivo, nebo něco croasantoidního, to ne.. (a nebo jsem to zatím jen nenašel, což je taky dost možná).

Různě po kampusu je několik místností na zábavu – máme tu nějaké deskovky, fotbálky, kulečník, pingpongy.. Pak je tu jakési fit centrum/posilovna a vedle travnatý plácek na fotbal/frisbee. Relaxační místnost s rybičkama tu nemáme, to je trochu škoda ;-)

 (Fotky ukradené od Filipa. Dík :))

Comments

comments

Comments Are Closed